Global Estonian | Ester Bardone veebiloeng "Hoidistamine eesti kultuuris - muutused ja järjepidevus"

Ester Bardone veebiloeng "Hoidistamine eesti kultuuris - muutused ja järjepidevus"

Saturday, October 30, 2021 - 4:00pm to 5:30pm
Event Type: 
Class, training, or workshop
Online / Virtual Event: 
Yes
Event Address: 
Berlin
Germany
Event Description: 

Berliini Eesti Kultuuriseltsil KAMA on hea meel kutsuda teid laupäeval, 30. oktoobril kell 16 (CET) osalema Ester Bardone veebiloengus “Hoidistamine eesti kultuuris –  muutused ja järjepidevus". Loeng toimub Zoomi keskkonnas.

Hoidiste valmistamist peetakse tänapäeval köögipraktikaks, millega eri põlvkondade eesti perenaised on läbi aegade tegelenud. Kui baltisaksa majapidamistes oli mitmesuguste aia- ja metsasaaduste suhkru, vürtside ja äädikaga sisse tegemine levinud tegevus, siis eestlaste seas ei olnud see võimalik enne, kui taluperede elujärg 19. sajandi lõpul paranema hakkas. Aia- ja metsasaaduste hoidistamisest sai möödunud sajandi algupoolel moderniseeruva ühiskonna praktika – vastavat õpetust hakati jagama aiandus- ja kodumajanduskoolides ning keedukursustel, mis 1920.–1930. aastatel toimusid pea igas külas. Seejärel sai hoidistamisest kultuurilist järjepidevust kandnud kultuuripraktika, mis ühendas sõjaeelse vabariigi ja Nõukogude Eesti kodust toiduvarumist. Olgugi et ametlik retoorika lubas perenaised köögiorjusest vabastada ja toiduainetetööstus pidi pakkuma rikkalikku valikut konserve, tegeleti nõukogude tegelikkuses kõikvõimalike hoidiste valmistamisega läbi mitme kümnendi. 2000. aastatest on hoidistamine tarbimisühiskonna toidukülluses omandanud uusi tähendusi – praktilisest vajadusest on saanud teadlik praktika, mida tehakse erinevatel põhjustel. 

Loengule järgnevas arutelus on kõik oodatud jagama oma kogemusi ja emotsioone seoses koduste hoidiste valmistamise ja tarbimisega. Miks on omavalmistatud hoidised olulised ka võõrsil elavatele eestlastele? Kellelt hoidistamist õppinud oleme? Miks me seda teeme? Milliseid hoidiseid peame perekonna traditsiooni kuuluvaks? Millised uudsed hoidised oleme enda jaoks avastanud?  

Ester Bardone on etnoloogia lektor Tartu Ülikoolis. Tema uurimisteemadeks on eesti toidukultuur 20. sajandil ja tänapäeval ning kultuuripärandiga seotud temaatika. Neil teemadel on ta avaldanud nii teadusartikleid kui ka populaarteaduslikke kirjutisi, viinud läbi koolitusi ja pidanud ettekandeid. Ta on üks raamatu ”101 Eesti toitu ja toiduainet” autoritest. Kui toidust mõtlemisest ja kirjutamisest aega üle jääb, siis meeldib talle ka süüa teha.

Registreerimine: https://forms.gle/uXvUr52W8M3s5LXk9

Lisainfo: ester.bardone@ut.ee

Foto: Keedukursus Viljandis 1930. aastatel. Viljandi Muuseum VMF 478:20 F 8903

Toidukultuurile pühendatud loengusarja läbiviimist toetab Eesti Kultuurkapital.


   

Veebilehte haldab Integratsiooni Sihtasutus..
Sihtasutuse asutaja on Eesti Vabariik, kelle nimel teostab asutajaõigusi Kultuuriministeerium.