Global Estonian | Fotonäitus: Toronto Eesti Maja - viimane vaatus

Fotonäitus: Toronto Eesti Maja - viimane vaatus

Wednesday, July 20, 2022 - 10:15pm to Monday, October 31, 2022 - 12:00pm
Event Address: 
958 Broadview Avenue
Toronto, ON M4K 2R6
Canada
Event Organizer: 
Kerly Ilves
Contact Person: 
Kerly Ilves
Event Description: 

Toronto Eesti Maja akendel on avatud Kerly Ilvese isikunäitus „Toronto Eesti Maja: viimane vaatus”. Autor eksponeerib suureformaadilisi kapaplaatidele trükitud digifotosid, mis tutvustavad kuulsa Toronto Eesti Maja vähetuntumaid ruume.

Toronto Eesti Maja (TEM) asub Kanadas Torontos ja sellele pandi algus samanimelise osaühingu moodustamisega 1952. aastal. 1960. aastast kuni tänapäevani on hoone peamiselt Toronto eestlasi ja sealset kogukonda teenindanud aadressil 958 Broadview Avenue. Paljud eestlased, kes Kanadas käinud on, on kindlasti Torontos olles leidnud oma tee sellesse eestlaste jaoks olulisse hoonesse.

Eesti Majas on tegutsenud mitmekümneid erinevaid rühmitusi ja seltse. Hoones on olnud kohvik ja Eesti pood. Tänu erinevatele saalidele on nii Toronto eestlastel kui ka teistel kohalikel olnud suurepärane võimalus korraldada erinevaid koosviibimisi. Võib arvata, et iga eestlane Kanadas on korra käinud Eesti Majas mõnel kontserdil, pulmas või näitusel. Paljud koorid, rahvatantsurühmad ning skaudid-gaidid, eesti lasteaed, Eesti Täienduskool ja Pensionäride Klubi pidasid Toronto Eesti Maja oma koduks. Paljud Toronto Eesti Täienduskoolide lõpetajad on jätkuvalt kogukonna aktiivsed liikmed.

Hoone suuremad üürnikud on kaks Eestile kuuluvat ettevõtet – Northern Birch Credit Union (endine Eesti (Toronto) Credit Union) ja Heinsoo Insurance Brokers LTD. Heinsoo kindlustusmaaklerite hulka kuulusid alates 1976. aastast kuni tänapäevani ka Eesti aukonsulaadi bürood. Kanada tunnistas Eesti defacto ebaseaduslikku okupeerimist ja lubas tal tegutseda dejure'is kuni 1991. aastani, mil uus Eesti valitsus taastas diplomaatilise sideme konsulaadi ja aupeakonsuli Ilmar Heinsoo vahel. Heinsoo Kindlustus jätkab konsulaadi toetamist tänaseni.

Tegevused Eesti organisatsioonides on toonud kaasa eluaegsed sõprussuhted ja abielud ning isegi töötamise Eesti Majas või kogukonnas ning andnud võimaluse jätkata emakeele kasutamist Kanadas.

Toronto Eesti Maja tegevus lõppeb praegusel aadressil 2023. aastal vähendatud mahus kolimisega Toronto kesklinna Bloori ja Madison Avenue Tartu Kolledži kõrvale rajatud Eesti Keskuse hoonesse.

Käes on aeg Toronto Eesti Maja viimaseks vaatuseks selles asukohas.

Näitus sai teoks tänu Tartu Kultuurkapitali toetusele. Ettevalmistusel aitasid kaasa Ingrid Laar, Marta Kivik, Roul Martjak, Kadri Koitsaar ja Tiiu Bradley.

Kõigil soovijatel on võimalik näitus broneerida 2023. aastal esitlemiseks Eestis. 

Location: 


  

Veebilehte haldab Integratsiooni Sihtasutus.
Sihtasutuse asutaja on Eesti Vabariik, kelle nimel teostab asutajaõigusi Kultuuriministeerium.