Global Estonian | Eestisse tagasi pöördunud Nedy Chan: Eestis on lastega elada parem kui kusagil mujal
Nedy Chan

Eestisse tagasi pöördunud Nedy Chan: Eestis on lastega elada parem kui kusagil mujal

Location: 
Eesti
News Category: 
Elu

Nedy Chan on eestlanna, kelle elu ja hobustega tegelemine viis ta aastaid tagasi Ameerikasse elama. Eelmise aasta augustis kolis Nedy koos lastega tagasi Eestisse ja perekond elab nüüd Harjumaal. Kuidas tagasipöördumise protsess käis, rääkis Nedy Global Estonian portaalile antud intervjuus.

Miks te otsustasite Eestisse tagasi pöörduda?

Tagasipöördumise otsus sai selgemaks, kui perre sündis teine laps 2020. aasta teises pooles. Suhtlesin siis ka paari teise perega, kes olid Eestisse tagasi pöördunud just laste pärast ja välismaal puuduva perekonna toetuse tõttu. Nad kõik kinnitasid nagu ühest suust, et Eestis on lapsi kasvatada parem kui kusagil mujal. Kindlasti on ka inimesi, kes sellega ei nõustu, aga nii on igal pool.

Mul oli harjumus külastada Eestit kord aastas ja iga kord oli lahkumine järjest raskem. Võin öelda, et see oli tegelikult nurgakiviks, miks ma täna Eestis tagasi olen. Ameerikas elasin mugavustsoonis ja pidin endale selgeks tegema, et kui kolin lastega siia, alustan nullist. Ainus inimene, kellele sain loota, olin mina ise. Kuid oli ka teisi asju, mis mõjutasid sellist elupööret ette võtma.

Kui kaua läks aega tagasipöördumise mõttest tegutsemiseni?

Päris otsus sai tehtud juuni lõpus ja siis ostsin augusti lõppu ka lennupiletid, et üks laps saaks Eestis kohe kooli alustada ja teine lasteaeda. See oli minu poolt väga julge otsus, aga kartsin, et kui lükkan otsuse tegemist edasi, ei jõuagi tegutsemiseni.

Mis oli esimene samm, mille tagasipöördumise jaoks tegite?

Esimene samm oli suhelda Eesti kooli ja lasteaiaga, et teha kindlaks, et nendes asutustes on kohad minu laste jaoks olemas.

Kust te abi saite ja kuidas oskasite abi otsida?

Kooli ja lasteaia koha pealt sain abi kohalikust omavalitsusest, kuhu plaanisime kolida. Nemad andsid kogu vajamineva informatsiooni kõiksugu protsesside kohta, olid hästi informeeritud ja abivalmis.

Millist abi saite tagasipöördumisel Integratsiooni Sihtasutuselt? Kas protsessid olid loogilised ja arusaadavad?

Integratsiooni Sihtasutuselt sain nimekirja asju, millele tähelepanu suunata. Toon mõned näited: lapsed tuleb registreerida Sotsiaalkindlustusametis ja juhilubade vahetamise kohta saab infot Maanteeametist. Mida teha, kui lapsel on keeleline erivajadus? Kuidas leida endale perearst ja kuidas siinse eluga kohaneda? Minu jaoks oli kõige suurem muutus see, et Eestis on kõik digitaliseeritud. Kõik protsessid olid loogilised ja arusaadavad. Olen ka tänulik, et veebi teel sai Integratsiooni Sihtasutuse konsultandiga suhelda.

Kust te kuulsite Integratsiooni Sihtasutuse ja nende teenuste kohta?

Kuulsin Integratsiooni Sihtasutusest New Yorgi Eesti Majas ühel üritusel, kus olid välja pandud ka brošüürid tagasipöördujatele. Sain ka kõik info tagasipöördumise kohta, mida vajasin.

Kas taotlesite ka tagasipöördumise toetust?

Jah, taotlesin tagasipöördumistoetust ja sellest oli palju abi nii algsete kulutuste katteks kui toimetulekuks. Kui sul on väikesed lapsed ja puudub sissetulek ja säästud, siis on see toetus suureks abiks kohanemisel toimetulekuks.

Mis oli tagasipöördumise protsessis kõige keerulisem?

Üks keerulisemaid asju oli Eesti eluga kohanemine. Minu jaoks tekitas ehk kõige rohkem stressi enda elu digitaalseks muutmine. Ameerikas on kõik paljuski veel paberil ja neil on pikk tee minna. Muidugi ei räägi ma siinkohal Silicon Valleyst, mis on ülejäänud riigi kaugele selja taha jätnud. Aga kui enda asjad digitaalselt korda sain, hakkasid asjad liikuma. Kuid eks keeruline on ka uue suhtlusvõrgustiku loomine nullist ja lapse keeleline erivajadus.

Kas ja kust saite tagasipöördumise protsessis tuge?

Nagu ka varem mainitud, sain tuge oma valla kohalikust omavalitsusest ja loomulikult oli suureks abiks ka Integratsiooni Sihtasutus, mis mängis olulist rolli just esimestes sammudes Eestisse kolimisel. Muidugi ei saa mainimata jätta ka oma perekonda, aga eks kõigil on ka omad elud ja tegemised. Vaadates, kui kiiresti ma otsuse langetamisest tegudeni jõudsin, ei olnudki väga palju aega mõtlemiseks.

Kui kaua Eestisse tagasipöördumine aega võttis?

Protsess läks ülimalt kiiresti. Vaja oli lihtsalt pealehakkamist, kiiret tegutsemist ja palju suhtlemist.

Kuidas täna end Eestis tunnete? Mis on positiivset, mis on keerulist?

Olen veel vist natuke mesinädalate faasis, et sellise otsuse tegin. Kõik on põnev, uus ja avastamist vajav. Tunnen, et olen õiges kohas ja õiges elemendis, mis siis, et ette tuleb ka negatiivseid asju, nagu elus ikka. Toetust ja tugevust annab ka see, et Integratsiooni Sihtasutus korraldab kogemuskohtumisi, kus on võimalus näha, et ma ei ole oma rõõmus ja mures üksinda. Ma arvan, et ka see aitab tagasipöörduja jaoks asju lihtsamaks teha.

Kuidas on lood Eesti tööturule sisenemisega? Mis valdkonnas tegutsete?

Olen suurema osa elust töötanud hobustega ja just hobused viisid mind kunagi ka Eestist ära. Praegu olen aga suundumas kinnisvaraga seotud tööturule. Viimased pool aastat olengi tegelenud laste ja enda elu sisseseadmisega siin Eestis ja enda koolitamisega, sest olen pikalt tööturust eemal viibinud. Hoian silma peal ka rahvusvahelistel firmadel, mis Eestis tegutsevad. Innovaatilises Eestis on kõik võimalik, kui oled püüdlik ja tegutseja!

Soovime omalt poolt Nedyle edu uue elu algusel Eestis!

Kui ka Sinul on tekkinud mõte Eestisse tagasi pöörduda, võta meiega julgelt ühendust ja kirjuta aadressil tagasieestisse@integratsioon.ee.


  

Veebilehte haldab Integratsiooni Sihtasutus.
Sihtasutuse asutaja on Eesti Vabariik, kelle nimel teostab asutajaõigusi Kultuuriministeerium.