Kanada | Global Estonian

Kanada

Subscribe to Kanada feed
Updated: 4 hours 45 min ago

Eesti spordis on jutuks..... Lõppenud aasta parimad pürivad edasi

16 January 2021 - 2:00am


Eesti valis 2020. aasta säravamaid spordiinimesi paljude aastate tavasid muutes. Põhjuseks muidugi koroonaviiruse pandeemia, mille süül jäid ära paljud tiitlivõistlused ning sportlased ei saanud oma treenitud füüsist ja vaimu saavutusteks realiseerida. Iseasi, kui palju seda märtsist aasta lõpuni isolatsioonis treenimistki täistõsiseks pidada annab.

Niisiis valiti tavakohaste parimate naiste, meeste, võistkondade ja treenerite asemel Eesti esisportlasi (seekord?) vaid ühes kategoorias. Eesti Olümpiakomitee otsus paljudele ei meeldinud, sest üle poole sajandi kestnud traditsioon katkes ja parim on ju ikka parim, olgu olukord meie ümber milline tahes. Ühe ebaõnn võib olla teise õnn, niisugune on sport.

Eesti 2020 parimateks tunnistati autoralli WRC-klassi MM-pronksid ja Hyundai tiimiga meeskondlikud maailmameistrid Ott Tänak ning ta kaardilugeja Martin Järveoja.

(Pikemalt saab lugeda Eesti Elu Nr 2 2021 paber- ja PDF/Digilehest)


Enn Hallik, Pärnu

 

Rahvastikuminister Riina Solman: tänusõnad hea koostöö eest

14 January 2021 - 2:00pm
Head sõbrad üle ilma!
Olete kõik juba kindlasti kursis, et Jüri Ratase valitsus astus tagasi, põhjuseks teisipäeval, 12.jaanuaril, Eestis avalikustatud Porto Franco korruptsioonijuhtum, mis puudutas minu praegusi koalitsioonipartnereid Vabariigi Valitsuses: Keskerakonda otseselt ja EKRE-t kaudsemalt.
Valitsuse tagasiastumine on demokraatlik protsess, mis järgib põhiseadusega kehtestatud protseduuri. Uue valitsuse moodustamiseni jätkab senine valitsus oma ülesannete täitmist, kuid hea tava järgi ei langetata enam riigielu oluliselt muutvaid otsuseid.

VIDEO - ERR: Peaminister Jüri Ratas viis presidendile tagasiastumispalve

13 January 2021 - 6:00am

Möödunud ööl Keskerakonna kuriteokahtlustuse tõttu ametist lahkuda otsustanud peaminister Jüri Ratas läks kolmapäeva hommikul Kadriorgu president Kersti Kaljulaidi juurde, et anda talle üle oma tagasiastumispalve.

Koos peaministri ametist lahkumisega astub tagasi kogu Ratase valitsus. Senine võimuliit jätkab kuni uue valitsuse ametisse asumiseni.

Presidendi kantseleist väljudes ütles Ratas ajakirjanikele, et siiani pole tal õnnestunud oma otsusest teavitada koalitsioonipartnerit Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda.

Riina Solman: Head soovid ja mõtted hooga alanud 2021. aastaks

6 January 2021 - 7:00pm

Head üleilmsed eestlased ja Eesti sõbrad! 

Täna on Kolmekuningapäev ning Eesti rahvakalendris tähistab see jõuluaja lõppu. Soovin teile kõigile head ja edukat juba hooga alanud uut aastat! Ma loodan, et aasta 2021. toob meile kõigile rohkem rõõmusõnumeid ja suuremad muremõtted jäävad juba möödunud aastasse.

Võtan hetke, et kirjutada teile oma mõtetest ja plaanidest eelseisvaks aastaks. Kahtlemata on suuremateks tegevusteks meil Üleilmse eestluse programmi kinnitamine ja selle käivitamine. Selle raames ka ühise infovälja arendamine. Olulisel kohal on ka meie suur rahvuskaaslaste uuring „Eesti väliskogukondade ja tagasipöördumisega seonduv uuring“.

Rahvastikuminister Solman: Vikerraadio saated üleilmsest eestlusest toetavad ühise infovälja loomist Eesti kogukondadega välismaal

6 January 2021 - 7:00pm

Vikerraadio eetris hakkab nädalavahetuse hommikuprogrammi osana iganädalaselt kõlama „Hajala ringvaade“, mis kajastab rahvuskaaslaste kogukondades toimuvat.

„Tegemist on väga oodatud saatesarjaga, sest üha rohkem veedavad meie inimesed teatud perioodi oma elust välismaal, kas siis õppides või töötades, kuid panustavad samas Eesti kultuuri arengusse ka võõrsil viibides. Ka alaliselt välismaal elavatele eestlastele ja Eesti sõpradele on huvitav teada, mida teised Eesti kogukonnad mujal teevad ja kuidas meie kultuuri ja keelt elus hoiavad,“ ütles Riina Solman. Rahvastikuminister lisas, et raadiosaade on veel üks ühendav lüli, mis hoiab neid, kes kodus ja neid kes välismaal ühises infoväljas ja avaldas lootust, et kõnealune raadiosaade on alles edaspidise koostöö alguseks Eesti Rahvusringhäälinguga.

Kuidas edasi, Peetri kogudus?

19 December 2020 - 2:00am

Armsad Peetri koguduse liikmed, endised liikmed, leeritatud liikmed igas vanuses, kolumbaariumi perekonnad ja kõik Peetri kiriku toetajad!

Rõõmsaid ja õndsaid jõule kõigile!

Eelmise nädala Eesti Elus, [12.11.2020], Peetri kiriku (PK) juhatuse liikmed ja õpetaja selgitasid jälle, et nendel ikka on eesmärgiks leida meie Pühakojale ostja ja siis paigutada Peetri koguduse, kes teab kuhu. Õpetaja, 27-ndal septembril täiskogu koosolekul, ise soovitas, et 'meie koguduse 60-70 liiget mahuvad ilusasti Madisoni tänava [endise Dalai Lama] majja'. Laekur samuti kinnitas Eesti Elu Peetri kiriku väljaandes, et ,,asuda kiriku kinnistule ostjat otsida“ ja ,,See on loogiline samm“.

Eesti spordis on jutuks: Kuri viirus vajutas spordiaastale oma pitseri

19 December 2020 - 2:00am


2020. aastaks valmistusid Eesti sportlased ja neile pöidla hoidjad suurte ootustega. Sest meil on ju esimesed eestlastest autoralli maailmameistrid Ott Tänak ja Martin Järveoja, trikisuusatamise võitmatu täht Kelly Sildaru, parimas mängijaeas tennisist Anett Kontaveit ning pealegi ootas ees spordi suurim pidu suveolümpia Tokyos.

Läks teisiti, sest sekkus Covid-19 viirus, mis pidurdas kõike meie planeedil juba kevadel ning möllab võimsa teise lainena talve hakul nüüdki. Eestis on positiivseid proove, haigestumisi, ka surmasid nüüd rohkem kui kevadel, ometi elu veel päris lukku pandud ei ole ja mingil määral lubatakse võisteldagi.

EERO 30

12 December 2020 - 2:00am

EERO on Kanadas registreeritud heategevusorganisatsioon, mille eesmärk on toetada tervishoidu, haridust ja kogukondi Eestis. Toetamistegevus on mitmekülgne ja vajab koostööd. 30 aasta jooksul on EERO korraldanud korjanduskampaaniaid ja tegevusi: Kuldsüdamete ball (AKEN’iga), Balti Walkathon (lätlaste ja leedulastega), EEROpakk (vabatahtlik tööjõud), Rannakohvik (ühine juubel, AKENi ja EERKga), Filmiõhtu – Elavad pildid (vabatahtlik tööjõud) ja ESTO style moe show (VEMUga) ROMis ja Tartu College’is. Kõige edukaim korjandustegevus oli EEROpakk.

ESTONIAN RELIEF COMMITTEE IN CANADA (ERC) - Call for DIRECTORS 2020

12 December 2020 - 2:00am

ESTONIAN RELIEF COMMITTEE IN CANADA (ERC) - Call for DIRECTORS

The 2020 Annual General Meeting is scheduled to be held in January 2021 in a Virtual format as the pandemic has restricted in-person meetings. Some directors are standing for re-election. The Board is also accepting applications for new directors.

Ehatare needs directors with an uncompromised commitment to the needs of our Estonian elders. In addition, the Board needs diversity: individuals with strong familiarity with finance, fundraising, health care, law or property development.

Reisimine Eestisse ja COVID - 19

5 December 2020 - 2:00am

Head üleilmsed eestlased

Loodan, et advendiaeg on teile vaatamata keerulisele ajale alanud rõõmu ja rahutoovalt!

Ma tean, et väga paljud välismaal elavad eestlased ei tule sel aastal pühade ajal Eestisse oma sõpradele ja sugulastele külla. Paljudele peredele on see lausa esmakordne juhus üle paljude aastate.

On ka neid, kel tuleb sel keerulisel ajal reis arusaadavatel põhjustel ette võtta. Siinkohal edastan teile infot, mis on Eestisse sisenemisel ning Eestis viibimisel praegu vajalik. Osa informatsioonist uueneb pidevalt, kuid digilahendused hoiavad meid muudatustega pidevalt kursis. Jagage palun informatsiooni oma kogukondades.

EERO Celebrating 30 Years

5 December 2020 - 2:00am

EERO is a registered Canadian charity with the mission of supporting health, education and communities in Estonia. Fundraising activities over the past 30 years include Kuldsüdamete ball (with AKEN), Baltic Walkathon (with Latvians and Lithuanians), EEROpakk and Rannakohvik (with AKEN and EERK), Movie night – Elavad pildid, and ESTOstyle fashion show (with VEMU) at the ROM and Tartu College. The most successful fundraising activity was EEROpakk.

Igaühe toetus on tähtis! Peetri kirik - meie püha paik

5 December 2020 - 2:00am

Armsad Toronto Peetri Koguduse liikmed, endised liikmed ja kõik kes armastavad meie kirikut!

Toronto Peetri Kirik on ainuke väliseesti luterikirik kesk Kanadas, mis on kujundatud ja ehitatud pagulaseestlaste koostööga. Eristub teistest tuntud kirikutest selle tõttu, et ta ei ole suur ja vägev, vaid on lihtne ja kodune. See on hoone, mis sisaldab südamesoojust ning hingeliselt toetab neid, kes on istunud tema puupinkide ridades, vaadates värviliste vitraažakende poole. Seal oleme nutnud rõõmu- kui ka kurbusepisaraid.

Please Help With Your Support! St. Peter’s Estonian Lutheran Church - Our Sacred Sanctuary Dear St. Peter's Estonian Lutheran Church members, former members, and everyone who loves our Church

28 November 2020 - 2:00am

St. Peter's Estonian Lutheran Church was designed by an Estonian architect and built through the cooperative efforts of Estonians who immigrated to Canada and settled in Toronto. It is unique from other well-known churches because it is not grand and ornate, but rather simple and comfortable. The building emanates warmth, and spiritually supports those that have sat in the wooden pews while gazing towards the colourful stained-glass windows. It is a place where we have shed tears of joy, as well as wept tears of sadness.

Rahvajõulupuu/An Estonian Christmas goes Online!

21 November 2020 - 2:30am

In a normal year, we would be deep into the planning for the 9th annual Rahvajõulupuu / An Estonian Christmas. Of course 2020 is anything BUT a normal year. As resourceful Estonians who love Christmas cheer, we can’t let Covid stop us. So, this year we will be taking Rahvajõulupuu online!

We are planning for a “microsite” on www.estonianfoundation.ca as a virtual celebration of our community from December 10-24 when everyone can virtually visit our community.

TEPP lasketiir Seedriorul läbis edukalt valitsuse kontrolli

21 November 2020 - 2:00am

Pärast Seedrioru lasketiiru taasavamist eelmisel suvel on laskesport seal pidevalt jätkunud. Igakuiselt toimuvad seal avalikud täpsuslaskmise võistlused .22 täpsuspüssidest, samuti on lasketiiru haldav Toronto Eesti Püssi- ja Püstoliklubi (TEPP) organiseerinud mitmeid väljasõite ja külalispäevi. Lasketiiru saavad TEPP järelvalve all kasutada ka Seedrioru lastelaagri vanemad osalejad ning skaudid ja gaidid, kuigi sellesuvine noortetegevus jäi ära COVID-19 pandeemia tõttu.

Järgmised täpsuslaskmise võistlused toimuvad Seedriorul 6. detsembril.

Hiljuti inspekteeris Seedrioru lasketiiru Ontario Chief Firearms Office (CFO). Selline ülevaatus toimub tavaliselt iga kahe aasta tagant. Kontrollitakse tiiru ohutust, märgistust, dokumentatsiooni ja üldist lasketiiru vastavust föderaalseadustele ja juhtnööridele. Nagu tavaliselt, olid inspektorid äärmiselt rahul lasketiiru olukorraga ega leidnud ühtegi reeglitele mittevastavat elementi.

Peeter Einola pälvis Tartu Ülikooli Tänutähe

14 November 2020 - 2:00am

30. oktoobril selgusid Tartu Ülikooli teenetemärkide kavalerid. Tartu Ülikooli Tänutähe pälvis Peeter Einola, kes on Tartu Ülikooli Sihtasutuse esindaja Kanadas ja väliseesti külalisprofessori stipendiumi üks ellukutsujatest.

Peeter Einola jagas oma mõtteid ülikooli tunnustuse kohta:

Olen eestlane, kes on terve elu elanud Kanadas. Olen Kanadas sündinud, koolis käinud, elukutse saanud ja peret kasvatanud. Noorena rõhutati mulle, kui tähtis on haridus, et elus edasi jõuda, kuid samal ajal tunda ja hinnata oma rahvuslikku ja kultuurilist tausta. Kuulun oma perekonna esimesse põlvkonda, kes on omandanud kõrghariduse. Olen kaasa elanud Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamisele ja selle üle rõõmu tundnud ning olnud uhke Eesti rahva suure edu üle sel ajavahemikul. Olen veendunud, et kõrgharidus ning tänu sellele saadud oskused ja leiutised on Eesti ja eestlaste tuleviku hea elukäigu seisukohalt määravad. Tartu Ülikool on selle keskne.

Siseministeeriumi teenetemärgist keeldunud Marcus Kolga: tahame nii väga uhked eestlased olla, aga ei saa

13 November 2020 - 2:00am

See on nii kohutavalt kurb – me tahame nii väga uhked eestlased olla, aga ei saa, ütleb siseministeeriumi teenetemärgist keeldunud Kanada eestlane Marcus Kolga.

Ütlus, et ükski prohvet pole kuulus omal maal, kehtib omal äraspidisel moel ka Marcus Kolga (47) kohta. Eestis teadsid vähesed tema nime enne seda, kui ta riiklikust teenetemärgist keeldus ning avalikult teada andis, et selle põhjus on Mart ja Martin Helme sõnavõtud. Ent Kanada ja USA ajakirjanduse kaudu teatakse teda kui ajalugu hästi tundvat autorit, Ida-Euroopa küsimuste kommentaatorit ja inimõiguste eest seisvat aktivisti. Oma südameasjaks peab Kolga hoopis väliseestlaste ühise identiteedi säilitamist ja Eesti ajaloo adekvaatse tõlgendamise kaitsmist väärinfo levitajate eest.

PHOTOS - Alberta News Roundup

31 October 2020 - 1:00am


As with other Estonian communities in Canada, the Alberta Estonian Heritage Society (AEHS) had to cancel some events because of the Coronavirus pandemic, including Jaanipäev. However, the AEHS did manage to organize three events before the virus shut down the country, and established an ongoing fourth program online.

Konkurss: Eesti Elu otsib oma kodulehele värsket visuaalset identiteeti

31 October 2020 - 1:00am

Eesti Elu otsib oma kodulehele värsket visuaalset identiteeti. Konkursil osalemiseks saatke meile oma näidismudel, mis lähtudes praegusest logost näitab teie kujundust, valitud kirjatüüpi, värve ja graafilisi elemente. Lisaküsimuste korral või rohkema info saamiseks palun võtke meiega ühendust aadressil digi@eestielu.ca.

Design contest: Eesti Elu is searching for a new visual identity for its website.

31 October 2020 - 1:00am
Eesti Elu is searching for a new visual identity for its website. Guided by the current logo, we are looking for submissions of mockups. Send us a few pages showing your design, including: font/s, colour scheme, layout, and graphic elements. Please contact us at digi@eestielu.ca for more information or to ask any questions.