USA | Global Estonian

USA

Subscribe to USA feed
Vaba Eesti Sõna
Updated: 1 hour 44 min ago

Korp! Filiae Patriae 100

28 November 2020 - 9:47pm

Viimasest Zoomi-kogunemisest osavõtjad (selgituseks zoomi fotol kolme nime suhtes:  Steve B - Tiina Kärsna-Berman, Sven's iPad - Hillevi Paul, iPad - Laine Mets).   Foto: Silvia Vaher

 

Sel sügisel tähistavad korp! Filiae Patriae õed ülemaailmselt korporatsiooni 100 aasta juubelit.


Korp! Filiae Patriae loodi esimese naiskorporatsioonina 27. oktoobril 1920. a Tartus. 

Eesti skautidel-gaididel USAs kindel meel ka pandeemia ajal

28 November 2020 - 9:37pm

Ka ilma gaidi-skaudipere kohalolekuta on Järvemetsa New Jersey osariigis Jacksoni linnas kaunis looduslik ala ja hoolt vajav “metsakodu”, mille eest vastutab ESGSSL USAs aastaringselt. Juhtide aastakoosolekuteks kogunesid piiratud gaid- ja skautjuhtkonnad kohapeal ja ka Zoomi vahendusel Järvemetsa mändide alla. Fotol: ESGSSL USAs esimees skm Mati Kobin, nskm Ivan Kavoleff, skaudisõber ´Groot,´ skm Leelo Linask, nksm AJ Laupa, nskm Toomas Wilson, ESM USAs juht skm Gunnar Tamm. Pildilt puuduvad nskm Silver Laur,  EGM USAs juht ngdr Hillevi Ets, ngdr Linda Kangro-Lawrence.
Foto: Kristjan Karu

 

17. oktoobril pidasid Eesti Skautide Maleva ja Eesti Gaidide Maleva USAs juhtkonnad korralisi aastakoosolekuid.


Võib tõdeda, et sel aastal on juba loomulikuks saanud tegevuste ja koosolekute pidamine virtuaalselt interneti kaudu ja nii oli ka USA malevate korraliste koosolekutega.

Tänulikkusest ja tänupühadest

28 November 2020 - 9:29pm

2020 on olnud kummaline aasta. See on olnud aasta, mis on toonud pinna alt välja varjatud mõtted, pinged, emotsioonid ning raputanud meid päris korralikult mitmel tasandil.

 

Välja on öeldud mõtteid, et koroonakriis ongi vajalik selleks, et seismajäänud olukorrad saaksid liikuma, vanad (käitumis)mustrid muudetud ning olemasolevad suhted üle vaadatud.


Minu tutvusringkonnas pole kunagi varem olnud nii palju suhtekriise nii paari-, vanema-lapse ja ka sõprussuhetes kui praegu.

 

Tuttavad terapeudid on tööga ülekoormatud ja ise läbipõlemise äärel.

Ungari ja Poola vetostasid EL-i eelarve ja taastepaketi

22 November 2020 - 8:58pm

Ungari ja Poola keeldusid 16. novembril andmast heakskiitu Euroopa Liidu pikaajalisele eelarveraamistikule ja sellega seotud 750 miljardi eurosele koroonaviiruse taastepaketile, viies bloki seeläbi liikmesriikide suveräänsuse piiramisest tekkinud poliitilisse kriisi.


Varssavi ja Budapest on vastu Euroopa Liidu rahastuse sidumisele õigusriigi põhimõtete järgimisega ja nende esindajad vetostasid otsuse, ütlesid 17. novembril  kohtumisel osalenud eesistujariigi Saksamaa diplomaadid.


Ungari ja Poola veto võib paisata bloki poliitilisse kriisi.

Talgupäev ja Halloween Chicagos

22 November 2020 - 8:55pm

Karl Herbert Grabbi

 

Autori foto

 

On öeldud, et tervet küla on vaja, et kasvatada last. Võib samuti öelda, et on vaja tervet küla, et Chicago Eesti Maja korras hoida.

 

Sellise mõtteviisiga tulid talgulised kokku oktoobri viimasel laupäeval Chicago Eesti Maja puhastama, remontima ja koristama.


Osalejad riisusid aktiivselt  lehti, korjasid oksi, niitsid muru ja palju muud veel.

Eesti korraldab ÜRO Julgeolekunõukogu virtuaalistungi Afganistani teemal

22 November 2020 - 8:49pm

20. novembril toimub Eesti eestvedamisel ÜRO Julgeolekunõukogu mitteametlik kõrgetasemeline virtuaalistung teemal „Kuidas saab ÜRO Julgeolekunõukogu toetada Afganistani rahuprotsessi“.


Välisminister Urmas Reinsalu sõnul peab rahuprotsess jääma Afganistani inimeste endi omaks ja juhitavaks.

USA valimised ja Eesti-Ameerika suhted

16 November 2020 - 10:45pm

Maailm on vaadanud suure huviga Ameerika presidendi valimiste käiku.

 

Nüüd on üldiselt aksepteeritud, et järgmine Ameerika Ühendriikide president on Joseph R. Biden. 

 

Valimised olid läbi viidud legaalselt, õiglaselt ja läbipaistvalt. Kuigi valimisi on proovitud kohtute kaudu vaidlustada, pole ükski katse õnnestunud ja igal pool, kus seda üritati, on tulemus sama – pole toimunud mingit võltsimist.


Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides (ERKÜ) oli jahmunud kuuldes Eesti siseministri ja rahandusministri (Konservatiivse Rahvaerakonna ehk EKRE juhtide) seisukohtadest 8. novembril, mis laimavad USA valimisi kui võltsitud ja pettused, aga ka USA järgmist presidenti, kes sai äsja vabadel valimistel rahva veenva enamuse toetuse. 

Eesti pürgib ametlikult Arktika Nõukogu vaatlejariigiks

16 November 2020 - 10:36pm

 

9. novembril esitas Eesti ametlikult taotluse Arktika Nõukogu vaatlejariigiks saamiseks.

 

Taotluses kirjeldatakse Eesti vastavust Arktika Nõukogu vaatlejatele esitatavatele nõuetele ning antakse ülevaade Eesti kogemustest Arktika uurimisel ja võimalikust panusest Arktika Nõukogu töörühmades vaatlejaks saamise korral.


Eesti taotlust tutvustaval videokohtumisel Arktika Nõukogu eesistujariigi Islandi välisminister Gudlaugur Thór Thórdarsoniga rõhutas välisminister Urmas Reinsalu, et Arktika kestliku arengu tagamine ei peaks olema ainult Arktika riikide ülesanne, vaid ka teiste – eriti Arktika lähedal asuvate – riikide kohustus.

 

„Kõige põhjapoolsema mitte-Arktika riigina Eesti tahab ja on valmis seda vastutust kandma,“ kinnitas Reinsalu.

KODA on jõudnud Ameerikasse!

16 November 2020 - 10:28pm

 

Eestlaste loodud kõikide mugavustega teisaldatav väikemaja (tiny house) KODA on jõudnud nüüd ka Ameerikasse.


Kodasema OÜ arhitektide väikemajad ehk KODAd on loodud põhjusega, et linnadesse kolib maailmas igal nädalal üle miljoni inimese, kuid eluruume kõigile ei jagu.

 

Lisaks on tänapäeva leibkonna suurus kahanev ning nõudlus väikeste elupindade ja dünaamilise linnakeskkonna järele kasvab.

PÖFF-i elutööauhinna saab Hollywoodis töötav Eesti operaator Alar Kivilo

16 November 2020 - 10:20pm

 

Ühe kahest Pimedate Ööde Filmifestivali (PÖFF)) elutööauhinnast saab Eesti filmioperaator Alar Kivilo, kes on alates 1997. aastast tegutsenud peamiselt Hollywoodis.


Alar Kivilo üles võetud filmidest on tuntumad "Pime nurk" (rež: John Lee Hancock), "Harti sõda" (rež: Gregory Hoblit), "Lihtne plaan" (rež: Sam Raimi), "Saatuslik side" (rež: Gregory Hoblit), "Maja järve ääres" (rež: Alejandro Agresti), "Esimene aasta" (rež: Harold Ramis), "Halb õpetaja" (rež: Jake Kasdan), "Igavesti sinu" (rež: Scott Hicks) ja "Elu valikud" (rež: Ross Katz).

Eesti taliujujast sai kohalik sensatsioon

9 November 2020 - 1:56am

Enne ujumaminekut mõõdab Sirje Kiin alati oma kilpkonna-kujulise termomeetriga vee soojust (või külmust)Sirje Kiini foto

 

Madisonis, South Dakotas elavast eesti kirjandusteadlasest Sirje Kiinist on saanud kohalik kuulsus tänu tema ameeriklaste  meelest kummalisele hobile – külmas vees ujumisele.


19. oktoobril ilmus kohalikus ajalehes Madison Daily Leader artikkel Sirje Kiinist, tema päritolust  ja tema eluaegsest ujumisharrastusest.

 

Kui ajakirjanik Hermani järve ääres Sirje Kiini ujumist läks vaatama, oli õhutemperatuur seal vaid 48 F.

 


VES: Saan aru, et su ameerika sõbrad on su harrastusest hämmeldunud? Kas neile on uudiseks, et nii külmas vees ujutakse ja seda sealmail enne ette tulnud pole?


Ega ei tunta jah eriti seda külmas vees ujumise traditsiooni Põhja-Ameerikas, mõte, et külm vesi karastab, paistab siin võõras olevat, samuti on siin uudiseks meie jääauku või lumme kargamine pärast sauna.

Chicago Eesti Majas peeti talguid

9 November 2020 - 1:46am

Laupäeval, 31.oktoobril peeti Chicago Eesti Majas talguid ja koristati hea tujuga maja ümbrust. Nagu pildilt näha, oli lastel lõbu laialt. 

Pärast tööpäeva said talgulised kõhu täis ja soovijad ka sauna.   Foto: Chicago Eesti Maja Facebook

Vabamu ja ETV2 koguvad Välis-Eesti kogukondade elu kajastavaid filmikaadreid

9 November 2020 - 1:43am

 

ETV2 ja okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu koguvad  8 mm ja Super8 filmilintidele jäädvustatud Välis-Eesti elu kajastavaid filmikaadreid.

 

Kogumisaktsioon kestab 31. detsembrini 2020.

 

Valik kogutud kaadritest tuuakse ETV2 vaatajani saatesarjas „8 mm ELU“ ning talletatakse Vabamu kogudesse.


Vabamu tegevjuht Keiu Telve: „Täna alguse saanud aktsiooniga soovime ärgitada väliseestlasi edastama meile vanu filmikaadreid, kuhu on salvestatud Välis-Eesti kogukonna kokkusaamised, sünnipäevad, pulmad või muud tähtsad sündmused, mis ilmestaksid, kuidas okupatsiooni ajal hoiti Välis-Eesti ringkondades elus Eesti traditsioone ja kultuuri.

New Yorgi Eesti Maja taasavanes huvitavate näitustega Arvo Pärdist ja NY Eesti Majast

1 November 2020 - 11:04am

Vasakult: EV konsul Signe Krikman, peakonsul Kairi Künka ja kultuurireferent Jaanika Peerna.

 

New Yorgi Eesti Majas leidis aset esimene sündmus alates pandeemia algusest: avati näitused Arvo Pärdi eluloost ning loomingust ja Eesti Maja ajaloost.

 

24. oktoober oli eriline laupäev New Yorgi Eesti Majas, kui esimest korda alates märtsist majas koguneti, et üle pika aja teineteist (maskide tagant!) silmast silma näha, tutvuda seintel rippuva näitusega Arvo Pärdi eluloost ja loomingust ning uurida ka Eesti Maja hooaja algust tähistavate ürituste ajalugu läbi VES kajastuste.

Elagu Illa Toompuu, vanim eestlane maailmas! Lakewoodi eestlased külastasid Illa Toompuud tema 108. sünnipäeval

1 November 2020 - 10:53am

Külli Rannamäe foto

 

Pidades meeles Illa Toompuud tema 108. sünnipäeval, võttis Viiu Vanderer oma südameasjaks leppida kokku külastusaeg seeniorite koduga, et saaksime Illale austust avaldada ja õnne soovida.

 

Nii me siis saimegi kõik kokku esmaspäeval, 26. oktoobril kell 14:00, Illa ilusasti ootamas akna juures, naeratus näol, oma Happy Birthday peavõruga, uhkelt riietatud, soe tekk põlvede peal ja käes Aime Jõgi kirjutatud artikkel temast kui maailma vanimast eestlasest.

Välisministeerium viib läbi ülemaailmse eestlaskonna küsitluse

1 November 2020 - 10:41am

Välisministeerium kutsub kõiki välismaal elavaid eestlasi osalema uuringus, et saada tagasisidet kogukonna kaasatuse ja konsulaarteenustega rahulolu kohta.

 

Ministeeriumi tasandil viiakse sellist uuringut läbi esimest korda.

 

Eesti saatkondadel on välisriikides elavate eestlastega suhtlemisel esmase kontakti roll nii konsulaarteenuste andmisel (näiteks passi ja ID-kaardi taotlused, dokumentide tellimised jms) kui ka tugeva sideme hoidmisel võõrsil elavate eestlaste ja Eesti riigi vahel.

Üleilmse Eesti Noorte Võrgustiku sünnipäevapidu

23 October 2020 - 9:03pm

Karl Herbert Grabbi

 

 

Kuidas tuleb sünnipäeva pidada koroonakriisi ajal? Kas lihtsalt tühistada ja loota, et järgmine aasta pakub paremaid peotingimusi? Või proovida Zoomi keskkonnas luua meeleolukat, toredat ja huvitavat virtuaalset pidu?

 

Üleilmne Eesti Noorte Võrgustik (edaspidi ÜENV) sai oma esimese sünnipäeva peo tähistamisel ilusti hakkama virtuaalse variandiga.

Eesti vanim naiskorporatsioon Filiae Patriae tähistab oma 100. aastapäeva

22 October 2020 - 11:10pm

Eesti Vabariigi 102. aastapäevale pühendatud lipuvalve Tartus  Foto: Artur Sinipalu

 

24. oktoobril tähistab oma 100 aasta juubelit Eesti vanim naiskorporatsioon Filiae Patriae (C!FP).

 

Eeloleval nädalavahetusel Tartus toimuvate juubelipidustuste raames oodatakse akadeemilisi sõpru ja tuttavaid nii jumalateenistusele kui ka pidulikule aktusele.

 

Korporatsiooni Filiae Patriae juubelipidustused olid esialgu planeeritud suurejoonelisemalt ja külla oodati ka väliskoondiste liikmeid Ameerikast, Kanadast ja Lätist, Rootsist kui ka Soomest.

Eesti ja USA annavad hoogu digipöördele arengukoostöös

22 October 2020 - 10:57pm

21. oktoobril allkirjastasid välisminister Urmas Reinsalu ja Ameerika Ühendriikide rahvusvahelise arengukoostöö agentuuri (USAID) asejuht Bonnie Glick Tallinnas ühisdeklaratsiooni, et süvendada kahepoolset koostööd digipöörde edendamisel arengukoostöö partnerriikides.

 

Ühisavalduse kohaselt on Eestil ja USA-l kavas jagada arengukoostöö tegevuste raames avaliku ja erasektori kogemusi ning häid tavasid digipöörde alal.

 

Samuti soovitakse aidata kaasa turvalist ja avatud digiühiskonda toetavate tehnoloogialahenduste arendamisele.

Õpilasi kutsutakse kaartidele GIF-pilte tegema

16 October 2020 - 7:14pm

Eesti Rahvusraamatukogu kutsub koolinoori osalema GIF-piltide tegemise konkursil "Pane kaart elama!", et tutvustada noortele veebis saadaval geograafiateemalisi materjale ja arhiive.


Võistlema on oodatud GIF-pildid, mis seovad mitu maakaarti, näitavad osaleja loomingulisust ning annavad edasi teemakohase sõnumi.