USA | Global Estonian

USA

Subscribe to USA feed
Vaba Eesti Sõna
Updated: 7 min 47 sec ago

Sundance Institute toetab Anna Hintsi dokfilmi

14 June 2021 - 1:57am

Kaader filmist „Savvusanna sõsarad“. Filmi pressimaterjalid

 

Eesti-Prantsuse-Islandi koostööna valmiv režissöör Anna Hintsi esimene täispikk film "Savvusanna sõsarad" pälvis 40 000-dollarilise tootmistoetuse Sundance Institute'i dokumentaalfilmide fondist. Toetusele kandideeris 1100 projekti üle maailma, millest valiti välja 18.


Produtsent Marianne Ostrati sõnul on konkurents Sundance Institute'i dokumentaalfilmide fondist toetuse saamiseks väga tihe.


"Tegemist on Ameerika ühe olulisima sõltumatut filmitegemist toetava organisatsiooniga.

New Yorgi Peakonsulaat aitab kultuuriväärtused Eestisse toimetada

14 June 2021 - 1:46am

 

Eesti kultuuripärandi säilitamine on New Yorgi peakonsulaadi töös üks olulisi valdkondi.

 

Viimastel aastatel on peakonsulaat koostöös Eesti ametiasutustega aidanud kodumaale toimetada väliseesti kultuurimaterjale ja kogusid, mida nii praegused huvilised kui ka tulevased põlved uurida ja nautida saavad.


Käesolevas artiklis annan lühiülevaade NYC ja Lakewoodi Eesti kogukonna mõne liikme elutöö tulemusena kogutud kultuurilooliste materjalide saatusest, lisaks soovin tänada kõiki asjaosalisi, kes on oma andnud panuse Eesti kultuuriloolise järjepidevuse tagamisse.

ERMis meenutatakse 1941. aasta juuniküüditamist

14 June 2021 - 1:34am

1941. aasta 14. juunil koos emaga küüditatud Õispuu perekonna lapsed Saaremaalt, vasakult Erika, Inga, Mati, Leo ja Felix (suri asumisel 1945). Ema Kersti suri asumisel, isa arreteeriti ja suri 1943, 4 last jõudsid tagasi Eestisse, 3 neist küüditati uuesti (Mati jäi nooruse tõttu teistkordselt Venemaale viimata).  Foto E. Õispuu-Palmipuu kogust lehelt vabamu.ee

 

14. juunil möödub  80 aastat neist valusatest juunipäevadest, kui 1941. aastal viidi küüdirongides Eestist vägivaldselt Siberisse üle 10 000 inimese.


Eesti Rahva Muuseumis on hoolikal hoiul paljude 1941. aastal küüditatud inimeste kirjapandud mälestused läbielatust, samuti fotosid, päevikuid, kirju kodustele ja esemeid, mis räägivad elust ja hakkamasaamisest Siberis.

Euroopa Komisjon nõuab Eestilt kaitsealuse metsa hävitamise lõpetamist

14 June 2021 - 1:25am

Euroopa komisjon algatas rikkumismenetluse Eesti riigi suhtes, mis on lubanud Natura 2000 aladel tuhandeid hektareid kaitsealust metsa hävitada.


«Rikkumismenetluse algatamine näitab selgelt, et keskkonnaministeeriumi metsandusvaldkonna juhid ei ole olnud meie Natura 2000 kaitsealade vardjana oma ülesannete kõrgusel ning peavad oma tegevust oluliselt parandama,» ütles Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Siim Kuresoo.

Brian Roraff ja Jonatan Vseviov külastasid Welles’i deklaratsiooni näitust

7 June 2021 - 3:01am

Ameerika suursaatkonna Eestis ajutine asjur Brian Roraff (paremalt teine) ja Eesti välisministeeriumi kantsler ja endine Eesti suursaadik Ameerika Ühendriikides Jonatan Vseviov (vasakult teine) Vabamus.

 

2. juunil külastasid Ameerika suursaatkonna Eestis ajutine asjur Brian Roraff ja Eesti välisministeeriumi kantsler ja endine Eesti suursaadik Ameerika Ühendriikides Jonatan Vseviov VABAMU uut näitust Welles’i deklaratsioonist.


USA keeldus 1940. aastal antud deklaratsiooni väljastamisega  tunnustamast Nõukogude Liidu illegaalset okupatsiooni Eestis.

Eesti on juunis ÜRO julgeolekunõukogu eesistuja

7 June 2021 - 2:56am

Kadriorus presidendilossi ees heisati ÜRO lipp

 

 

 

1. juunil toimunud president Kersti Kaljulaidi kohtumine riigikogu väliskomisjoniga (pildil) algas pidulikult, kui koos heisati presidendi kantselei ees ÜRO lipp. Põhjust selleks on – juunikuus on Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu eesistuja.


“See on erakordne vastutus kogu maailma ees ning hoiame omalt poolt selle maailma olulisima läbirääkimistelaua fookuses nii küberjulgeolekut kui laste olukorda konfliktipiirkondades, “ kirjutas president Kaljulaid ona Facebooki lehel.

Kaitseliidu võidupüha paraad toimub täismahus

7 June 2021 - 2:38am

Valitsus andis 3. juunil eriloa võidupüha paraadi toimumiseks.

 

Kaitseliidu, Eesti ametkondade ja välisriikide relvajõude paraad toimub 23. juunil Paides.


Võidupüha paraadil osalejate arv koos üksuste liikmete, külaliste ja pealtvaatajatega on suurem kui 1000 inimest.

Lakewoodi Eesti Majas tähistati emadepäeva

31 May 2021 - 4:17am

Emadepäev on tänapäeval ülemaailmne püha. 

 

Selle tähistamine sai alguse 1908. aastal Ameerika Ühendriikides.

 

Eestis tähistas seda esimest korda Naiste Karskusliit 1922 ning sealt alates kujunes see üleeestiliseks pühaks.


Emasid aga on austatud erineval moel juba ammustest aegadest peale. 

Algas reis Arktikasse

31 May 2021 - 4:08am

Purjelaev Admiral Bellingshausen alustas 25. mail Sillamäe sadamast teekonda Arktikasse.


Arktika ekspeditsiooni ajal filmitakse populaarteaduslikku filmisarja, tehakse uurimistöid ja võetakse Eesti teadlastele vee- ja pinnaseproove.

New Yorgi Eesti Maja tähistas piirangute lõppu toreda kevadpeoga

31 May 2021 - 4:05am

EV peakonsul New Yorgis Kairi Künka (paremal) annab Eve Saarele üle tänukirja panuse eest kohalikku kogukonda.  Foto: Siiri Lind

 

Kevad on New Yorgis täies hoos ja ilmad muutuvad järjest suvisemaks.

 

Külmade ilmadega lahkub ka vaikselt pandeemia, seda küll rohkem seetõttu, et ameeriklased usuvad teadusesse ja vaktsineerimine on populaarne.

 

19. mail avati New Yorgi linn ja vaksineeritud inimesed ei pea enam siseruumides maski kandma.


Laupäeval, 22. mai õhtul oli ka New Yorgi Eesti majas planeeritud Spring Soiree ehk kevadpidu, kuhu oli kohale tulnud umbes 35-40 inimest.

Connecticuti Eesti Selts pidas oma aastakoosolekut

24 May 2021 - 4:36am

 

Connecticuti Eesti Selts (CES) pidas 15. mail oma aastakoosoleku Eesti Seltsi maa-alal (Eesti Maal) Andoveris, Connecticutis.


Seltsi liikmed nautisid  ilusat ja sooja ilma pastoraalsel Eesti Maal. CESi liikmed nautisid ka Eesti toidulemmikuid nagu rosolje, võileivad, kohv ja saiakesed.

Euroopa Liit avab oma piirid täielikult vaktsineeritud reisijatele

24 May 2021 - 4:31am

Euroopa Liidu liikmesriigid leppisid kolmapäeval, 19. mail kokku piiride avamises reisijatele, kes on koroonaviiruse vastu täielikult vaktsineeritud, ütlesid allikad Brüsselist.


Brüsselis toimunud kohtumisel leppisid diplomaadid ka kokku, et tõstetakse taset, milleni võib nakatumus riigis tõusta, enne kui sealt reisimine ebaturvaliseks kuulutatakse. See tähendab, et EL-i piirid võidakse avada reisijatele senisest rohkematest riikidest.

Bass Ain Anger astub Metropolitan Opera lavale

24 May 2021 - 4:28am

 

Tänavu Eesti Kultuurkapitali helikunsti valdkonna peapreemia pälvinud bass Ain Anger esineb sügisest ka New Yorgi Metropolitan Opera laval, lauldes Pemini rolli “Boris Godunovis” ja Greminit ooperis “Jevgeni Onegin”.


Eelmise aasta juunis sai ta esimese eestlasena kammersänger’i tiitli, mis on ooperilaulja kõrgeim tunnustus Saksamaal ja Austrias.

 

Teda peetakse üheks nüüdisaja parimaks Richard Wagneri bassiks. Anger on laulnud 31 riigis ja kõikides maailma suurimates ooperiteatrites.

Tulemas on Noorte Virtuaalpäevad

17 May 2021 - 12:36am

 

Kutsume aktiivseid Eesti juurtega noori vanuses 14-30 eluaastat osalema noorte Virtuaalpäevadel!


Virtuaalpäevad toimuvad Zoomi keskkonnas orienteeruvalt 2,5-tunniste sessioonidena kahel järjestikusel laupäeval 5. ja 12. juunil algusega kell 17.00 Eesti aja järgi.

Emadepäev New Yorgi Eesti Majas

17 May 2021 - 12:32am

 

Lydia Koidula “Ema süda” on üks luuletustest, mis läbi aastate on käinud käsikäes emadepäevaga.

 

Luuletus oli südamelähedane ka New Yorgi Eesti Haridusseltsi esimehele Carl Skonbergile, kes luges sellest ette lõigu oma liigutavas avakõnes laupäeval, 8. mail toimunud emadepäeva tähistamisel.


Uno Habakuke eestvedamisel kutsuti kõik lapsed lavale ja koos lauldi “Sulle, emake”.

WTC Püha Nikolause kreeka õigeusu kirik avatakse Arvo Pärdi uudisteosega

17 May 2021 - 12:27am

Arhitektuurne joonis: Santiago Calatrava Architects & Engineers. St. Nicholas Greek Orthodox Church at the World Trade Center.

 

Tänavu sügisel tuleb New Yorgi linnas maailma esiettekandele Arvo Pärdi a cappella kooriteos "O Holy Saint Nicholas" ("Oo, püha Nikolaus").

 

Teosega avatakse New Yorgi Püha Nikolause õigeusu kirik (St. Nicholas Greek Orthodox Church and National Shrine at the World Trade Center site).


Teose esiettekanne leiab aset Püha Nikolause kreeka õigeusu kiriku avamise puhul New Yorgi World Trade Center’i nn ground zero alal ning selle toob kuulajateni Hellenic College Schola Cantorum dirigent Benedict Sheehani juhatusel.

Beecher: "Väliseestlasest kodueestlaseks. Kodu ja pagulus: Tartu koht minus ja maailmas"

10 May 2021 - 12:25am

13. mail kell 15 (Eesti aja järgi) räägib Tartu Ülikooli väliseesti külalisprofessor David Ilmar Lepasaar Beecher Eesti Rahva Muuseumi loengusarjas „Maailm ja rahvad“ oma elukäigust väliseestlasena ning soovist tulla tagasi ema sünnimaale ja sünnilinna.

 

Otseülekanne Eesti Rahva Muuseumi Facebooki kanalis.


Teise maailmasõja ajal põgenes läände umbes 80 000 Eesti inimest.

 

Neist ja nende järeltulijatest said väliseestlased.

Tore koolipäev Chicago Eesti Koolis

10 May 2021 - 12:21am

Karl Herbert Grabbi

 

 

Chicago Eesti Koolil on õnnestunud pea terve viimane kooliaasta füüsiliselt koolis käia. Äsja toimunud koolipäev osutus märkimisväärseks mitmel põhjusel.


Esiteks, kõik klassid võtsid osa põnevast putukajahist, nimelt pidid nad otsima Chicago Eesti maja hoovist kõikvõimalikke putukaid.

 

Noored seiklejad kasutasid kodust kaasa toodud luupe ja binokleid.

Loomisel on virtuaalne Laulusild 2021

10 May 2021 - 12:14am

 

Head Eesti kogukondade liikmed, estofiilid ja huvitatud lauljad.


Kuna paljud meist on pärit koorilaulutraditsioonist, tahaksin teile esitada võimalust laulu abil virtuaalselt kokku saada.


On valitud paar laulu, mida me kõik harjutame ja laulame eraldi ning esitame seejärel virtuaalsesse koori lisamiseks.

 

Eesmärk on esitada need üksikud osad 1. juuniks 2021 ja avalikustada ühendatud virtuaalne koor esitamiseks paar päeva  enne jaanipäeva 2021 (24. juunit). Saadaval on juhised ja abi esituse ettevalmistamiseks.

Virtuaalne raamatuklubi Indrek Harglaga

2 May 2021 - 8:45pm

 

Kirjanik Indrek Hargla raamat “Apteeker Melchior ja Oleviste mõistatus” oli teemaks pühapäeval, 18. aprillil Eesti Kultuurifond Ameerika Ühendriikides korraldatud esimeses virtuaalses raamatuklubis.

 

Osalejad oli erinevatest maailmanurkadest: Ameerika Ühendriikide osariikidest Californiast New Yorgini, Kanadast, Austraaliast, ja muidugi kirjanik ise, kes Eestist ühendust võttis.


   

Veebilehte haldab Integratsiooni Sihtasutus..
Sihtasutuse asutaja on Eesti Vabariik, kelle nimel teostab asutajaõigusi Kultuuriministeerium.