Terje Toomistu
Terje Toomistu

Terje Toomistu: „Põlvkond piiri taga“

Location: 
News Category: 

Dr Terje Toomistu on dokumentalist ja antropoloog, Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna teadur, kes uurib noorte eestlaste rännet oma järeldoktori projekti raames, mida on rahastanud Postimehe Fondi Noor-Eesti grant (www.eva.ut.ee). Ta on sarjas „Eesti lood“ valminud dokumentaalfilmi „Põlvkond piiri taga“ režissöör ja stsenarist.

Head eestlased laias maailmas!

Suur osa rännet ja väljaspool Eestit elavaid eestlasi puudutavast arutelust keskendub kahele küsimusele – miks ikkagi Eestist ära mindi ja miks siis ikkagi tagasi ei pöörduta. Selge see, et need küsimused ongi olulised, neid tulebki aeg-ajalt küsida. Küll aga ei pruugi noorem põlvkond mööda ilma laiali rännanud eestlastest taolisest küsimusepüstitusest väga midagi isegi arvata.

Äsja linastunud dokumentaalfilmi „Põlvkond piiri taga“ tegemise ja sellega seotud laiema uurimisprojekti käigus vestlesin mitmekümne erinevates välisriikides elava eestlasega, kes on siit viimase väljarände lainega ära läinud. Nendest kohtumistest jäi minu jaoks kõlama see, et välismaal elavad eestlased pole Eesti jaoks kadunud. See, et need inimesed ei asu füüsiliselt praegu Eestis, ei tähenda, et neid poleks Eesti või Eesti ühiskonna jaoks olemas. Nendega peab arvestama, neid tasub tunnustada.

Esiteks pole suur osa neist kunagi mõelnudki oma välismaal viibimisest kui fundamentaalsest Eestist äraminekust. Pigem mindi maailma avastama, õppima, tööalast kogemuste pagasit täiendama, uut kultuuri kogema. Aga siis tegi elu omad korrektuurid ja ajutisest eemalolekust on tänaseks saanud päris palju aastaid. Seejuures aga osaletakse virtuaalsete kanalite vahendusel jätkuvalt Eesti vaimses ruumis.

Teiseks teevad nii mõnedki välismaal olles päris palju tööd selle nimel, et hoida Eesti lippu kõrgel – nii-öelda vastutada eestlase kuvandi eest. Sest ikka ja jälle tuleb ette seik, kus kellegi jaoks oleme tõepoolest see kõige esimene eestlane, keda nad on kunagi kohanud. Milline vastutus!

Mind rõõmustab teadmine, et paljudes paikades üle maailma korraldab keegi Eesti Vabariigi aastapäeva puhul vinge peo, kutsub kokku paarkümmend või koguni sada sõpra, keda kostitada musta leiva, kiluvõileibade ja hapukapsaga ning kellega jagada lugusid Eestist. Just nii kirjeldab oma välisriikides elatud aastate jooksul süvenenud eestlasena identifitseerimist Ameerika Texases kanda kinnitanud ettevõtja Peep Laja uues dokumentaalfilmis.

Loodan südamest, et kandes endaga kahekümne ühe noore eestlase häält, võrsub filmist tublisti mõtteainet ning et see aitab leevendada mitut laadi rände ja kuuluvusega seonduvat sotsiaalset ärevust nii Eestis kui ka välismaal elavate eestlaste seas. Sest filmis jagatud tunded ja kogemused on ilmselt paljudele tuttavad, kuid pole seni veel visuaalpoeetiliselt võimestatud kujul sõnastust leidnud ega peegeldust pakkunud.

 

Filmi näeb ERR-i tasuta veebikanalist Jupiter: https://jupiter.err.ee/1608481514/eesti-lood

„Põlvkond piiri taga“ treiler:

 


  

Veebilehte haldab Integratsiooni Sihtasutus.
Sihtasutuse asutaja on Eesti Vabariik, kelle nimel teostab asutajaõigusi Kultuuriministeerium.