Global Estonian | Nädalavahetusel toimub Soome suurim Eestit tutvustav sündmus Martin markkinat
Tuglase Selts kutsus kultuuripealinna Tartu 2024 Helsingisse eesti kultuuri festivalile Martin markkinat

Nädalavahetusel toimub Soome suurim Eestit tutvustav sündmus Martin markkinat

Location: 
Soome
News Category: 
Kultuur

Kultuuripealinn Tartu 2024 tutvustab end Helsingis eesti kultuuri festivalil Martin markkinat 

18.-19. novembril toimuv eesti kultuuri festival Martin markkinat ehk mardilaat muudab Helsingi Kaablitehase loomelinnaku eesti käsitöö, toidu, turismi, kirjanduse, filmi ja muusika oaasiks. Festivalile tullakse kuulama sisukaid vestlusi Eesti ühiskonnast ja kultuurist, nautima muusikat, tegema plaane Eestisse reisimiseks, kohtuma sõpradega ning hankima jõulukinke. Alates 1983. aastast Tuglase Seltsi eestvedamisel toimuv kultuurifestival on ühtviisi populaarne nii soomlaste kui soome-eestlaste seas. Soomes elab umbes 70 000 eestlast, see on suurim eestlaste väliskogukond.

Martin markkinat on Soome suurim Eestit tutvustav sündmus, kus varasematel aastatel on kahe päeva jooksul käinud umbes 15 000 külastajat. Igal aastal keskendutakse ühele Eesti piirkonnale. Sel aastal on tähelepanu keskmes Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 koos Lõuna-Eestiga, kust on kohal arvukalt ettevõtjaid ja kultuuritegelasi. Lavale astuvad Popsid, Alamakstud Härrad ja Andres Roots koos Jantso Jokeliniga.

Festivali kultuuriprogrammis on mitmeid põnevaid vestlusi ühiskondlikel teemadel. Sellest, mis Eestis hetkel päevakorral, räägib riigikogu esimees Lauri Hussar, Eesti ja Soome kultuurikoostöö praegust seisu ja tulevikku analüüsivad kultuuriministrid Heidy Purga ja Sari Multala.  Kultuuripealinn Tartu 2024 tutvustab end nelja vestluse kaudu: Linnalooduse üle arutlevad Karin Bachmann ja Petteri Kummala, Lõuna-Eesti põnevatesse muuseumidesse kutsub Krista Roolaid, Tartu värvikat kirjanduselu valgustavad Mart Kivastik, Mika Keränen ja Heidi Iivari ning seda, kui sügava jälje on Tartu jätnud seal õppinud soomlastesse, uurib oma kunagistelt õpingukaaslastelt ajakirjanik Ella Kanninen. 

17. novembril tähistab Helsingi ülikooli eesti keele lektoraat seminariga oma sajandat tegutsemisaastat. Festivalil mõtisklevad Eesti ja soome keele tuleviku üle Helsingi ülikooli eesti keele lektor Annekatrin Kaivapalu ja Soome Kodumaiste Keelte Keskuse juhataja Leena Nissilä.

Kavas on ka mitu kirjandusvestlust. Publikul on võimalus tutvuda värskelt soome keeles ilmunud Mudlumi, Mart Kivastiku, Mati Undi ja Juhani Salokandle teostega. 

Festivalil saab osa ka soome-eestlaste aktiivsest kultuurielust. Laval on Helsingi eestlaste sega-, nais- ja mudilaskoor ning laste-, naiste ja segarahvatantsurühm. 

Kultuuriprogramm kantakse üle festivali kodulehel martinmarkkinat.fi

Festivali kinosaalis näidatakse Tartus tehtud mängu- ja dokumentaalfilme, vaadata saab koostöös Tartu Kunstimuuseumiga valminud videokunstiprogramm. 

Lastele on festivalil oma programm. Lastesaalis mängib akordionimuusikat Maimu Jõgeda, oma lasteraamatutest räägib oma noorte lugejatega Mika Keränen ja etendusi annab lasteteater Trumm. Erinevates töötubades saavad lapsed meisterdada maske, järjehoidjaid, plakateid ja palju muud. 

Kultuurifestival Martin markkinat toimub Kaablitehase loomelinnakus (Kaapelitehdas, Tallberginkatu1, Helsingi) 

laupäeval, 18.11. kl 10-18 ja  pühapäeval, 19.11. kl 10-17.

Festival on külastajatele tasuta.

 Paar päeva varem, 16. novembril tutvustab Tartu 2024 end ka Helsingi keskraamatukogus Oodi, kus publikut hullutab Puuluup.

Kultuuriprogramm: https://www.martinmarkkinat.fi/kultuuriprogramm
Lastesaali programm: https://www.martinmarkkinat.fi/lastesaal

Kinosaali programm: https://martinmarkkinat.fi/kinosaal
Eksponendid: https://www.martinmarkkinat.fi/naytteilleasettajat

Lisateave
Järvi Lipasti
Tuglas-seura / Tuglase Selts
Eesti Maja – Viro-keskus
Sörnäisten rantatie 22
FI 00540 HELSINKI

jarvi.lipasti@tuglas.fi
Tel. + 358 401982958


  

Veebilehte haldab Integratsiooni Sihtasutus.
Sihtasutuse asutaja on Eesti Vabariik, kelle nimel teostab asutajaõigusi Kultuuriministeerium.