Merike Barborak: New Yorgi Eesti Kooli juhataja | Global Estonian

Merike Barborak: New Yorgi Eesti Kooli juhataja

Адрес: 
Соединенные Штаты Америки
Категория: 
Преподаватели эстонского языка

Merike Barborak: New Yorgi Eesti Kooli juhataja

Merike Barborak: New Yorgi Eesti Kooli juhataja

Kallid eestlased ja Eesti sõbrad üle maailma!

Septembrit peavad eestlased tarkusekuuks, kui suverõõmudest küllastunult ollakse valmis jälle koolipingis uusi teadmisi omandama. Ka eesti koolid üle terve maailma alustavad septembris oma tööd. Suve jooksul on õpetajad kogunud uusi ideid, paljud lapsed on saanud käia Eestis puhkamas või väliseesti laagrites, harjutanud rääkimist meie erilises salakeeles ning saanud kinnitust, et Eesti ja eesti keel on äge.

Väga sobilikult tähistatakse septembrikuus ka vanavanemate päeva. On ju vanavanemad need, kes põlvest põlve edasiantavat tarkust jagavad. Ka väliseesti laste jaoks on sageli just armsad vanaemad-vanaisad põhjuseks, miks keelt usinamalt õpitakse.

Soovin kõigile lõbusat uut (kooli)aastat ning palju rõõmsaid avastushetki meie erilise keele õppimisel ja rääkimisel!

Eesti keele õppimiseks ei pea ilmtingimata alati sõitma maha kümneid või isegi sadu kilomeetreid, et lähimasse eesti kooli jõuda. Soomes tegutsev Üleilmakool on edukalt juba kümmekond aastat pakkunud igale keeletasemele ja vanusele sobivaid kursuseid ning õpihimulisi on üle terve maailma. Nii erasektoris kui ka riigi toel on välja töötatud erinevaid rakendusi ja e-kursuseid iseõppijatele. Võimalusi on palju. Pandeemia tõestas meile, et keelt saab edukalt õppida ekraani vahendusel. Kuid midagi jääb siiski vajaka. Ükski e-õpe ei asenda koosõppimist ja kooskasvamist, mida pakub meile eesti kogukond.

Viidates paljukorratud Aafrika vanasõnale „laste kasvatamiseks on vaja tervet küla“ julgen väita, et ka ühe väliseesti lapse kasvatamine nõuab sageli siiski seda „väliseesti küla“. Ainuüksi keeleõpe jääb kesiseks, kui ei teki samastumist eakaaslastega või ei osaleta kogukondlikel jaanipäevadel, vabariigi aastapäevadel või verivorstitalgutel. Jätkusuutliku ja tulevikku vaatava kogukonna aluseks on aga enamasti just tugev ja kokkuhoidev kool, kust võrsunud sõprussuhted hoiavad ka eestlust elujõulisena.

New Yorgi Eesti Kool loodi juba 1934. aastal ning koolist on läbi käinud sadu õpilasi, kellest enamik on jäänud suuremal või väiksemal moel seotuks eestlusega või eesti kogukondadega. Ja kuigi nende keeleoskus ei ole alati väga hea, siis on nad koolist kaasa saanud midagi palju enamat: head sõbrad, head mälestused ja mis kõige tähtsam – armastuse eesti keele ja meele vastu.

 

Loe pikemalt Eesti Kooli kohta New Yorgis: OK_2017-2.indd (emakeeleselts.ee)

 


  

Веб-страница управляется Фондом интеграции.
Учредителем фонда является Эстонская Республика, от имени которой Министерство культуры осуществляет учредительные права.