Rainer Sternfeld: mõtted üleilmsest eestlusest ja taskuhäälingu Globaalsed eestlased tutvustus
Saated ilmuvad igal reedel meie veebilehel www.globaalsedeestlased.org ning peamistes podcast’ide kanalites (nt Apple / Google / Spotify). Praeguseks oleme avaldanud 44 saadet, mida saate endale sobival ajal järele kuulata.
27. novembril pidas välisministeerium kõikidele eestlastele üle maailma virtuaalkonverentsi, mille käigus arutasime, kuidas liita Eesti diasporaa üheks suuremaks võrgustikuks. Kui oled olnud rahvana 50 aastat okupeeritud ja enne seda elanud veel aastasadu võõrvõimu all, siis vahepealsete üürikeste vabadusehetkede jooksul saab tekkida küll hemingwaylik eestlane igas sadamas, kuid üleilmselt aktiivse diasporaa ehitamine on meil alles algusjärgus.
Kinnises süsteemis olime kõik sunnitud keskenduma ellujäämisele, et meie keel ja meel säiliksid. Avatud süsteemis liiguvad inimesed vabalt üle maailma, loovad uusi sidemeid, saavutavad oma valdkonnas uusi tippe. Üha enam oleme ühendatud ideede ja tegevuste kaudu ning sõltume vähem ühest konkreetsest linnast või riigist. Samas on eestlaseks olemise identiteeditunnetus ajas mitte ainult säilinud, vaid tugevnenud.
President Toomas Hendrik Ilvese ideed kasutada digitehnoloogiat väikeriigi võimaluste võimendamiseks on aidanud Eesti maailmakaardile. Need mõtted on olnud sedavõrd ettenägelikud, et 30 aastat pärast taasiseseisvumist on terve maailm mõistnud (me ise sealhulgas), kuidas 1990ndate pragmaatilistest algatustest meie enda asjaajamine lihtsamaks muutmiseks on saanud uus ühiskondlik lepe kodanike ja riigi vahel, milles kehtib vastastikune vastutus. Tänu sellele saab iga eestlane mistahes maailma punktis olla Eestiga ühenduses, sest internetis muutub füüsiline distants olematuks.
Nüüd, 2020ndatel, kui internet (taas)detsentraliseerub, on meil võimalus teha Eesti vastupidavamaks, sõltumatumaks ja võrgustunumaks kui iialgi varem. Meie kultuuris on säilinud looduslähedus, mis kombineerituna digitehnoloogiaga annab meile võimaluse ehitada 21. sajandi ühiskonda. Sama mõtteviis võimaldab meil kaasata ka oma sõpru – kui mõelda e-residentide peale, siis kujutlegem, mida annaks meie pooleteise miljoni inimesega diasporaale juurde sama suur e-residentide hulk? Või 10 miljonit e-residenti?
Seetõttu otsimegi oma saatesarja külalisteks põneva elukäiguga, teistele eeskujuks olevaid eestlasi ja Eesti sõpru üle maailma, kellelt on palju õppida ning kes saavad aidata tuua meid üksteisele lähemale. Iga inimene tuleb ju oma võrgustikuga, oma sõpradega, oma sooviga ehitada Eestit suuremaks.