Global Estonian | Ettevõtlus, surfiparadiis ja bambusmetsad – ühe eestlase tegemised Hiinas

Ettevõtlus, surfiparadiis ja bambusmetsad – ühe eestlase tegemised Hiinas

Location: 
Hiina
News Category: 
Äri

Hiinas elav ja töötav eestlane Kadri Karolin Kõuts on ettevõtja, kelle uusim projekt on Eesti ettevõtete nõustamine Hiina turule sisenemisel.

Kadri kolis esialgu Hongkongi, et omandada Hongkongi Ülikoolis bakalaureusekraad ajakirjanduse ja kunstiteooria erialal. Pärast ülikooli sai Kadrile selgeks, et kui tahab Hiina tööturul läbi lüüa, on kindlasti vaja selgeks õppida mandariini keel, mistõttu tegigi ta seda pärast kolimist Xi’ani Loode-Hiinas.

Esialgsed tulevikuplaanid nägid ette ehk mõnesse teise riiki kolimist, ent ülemaailmse pandeemia tõttu tuli vähemalt hetkeks paikseks jääda. Sel ajal aga Kadri plaanid muutusid ja ta tundis vajadust väljundi järele, kus ta saaks kõiki kümne aasta jooksul Hiinas kogutud töö- ja elukogemusi rakendada. Selle jaoks oli ideaalne võimalus luua oma ettevõte, mille eesmärk on nõustada turunduse, turu-uuringute, konsultatsiooni ja muuga Eesti firmasid, kes tahavad Hiina turul läbi lüüa.

Eesti ettevõtetel, kellel selline plaan on, soovitab Kadri esmajoones kriitiliselt analüüsida, kas pakutava toote või teenuse järgi oleks üldse kõnealusel turul vajadust. Samuti tuleb arvestada näiteks ettevõtte konkurentsivõimelisusega ning kui palju ollakse nõus laienemisse investeerima ja panustama. Komistuskivi, mille otsa on ettevõtja sõnul kerge sattuda, on levinud eksiarvamus, et see, mis töötab Euroopa turul, töötab ka Hiinas, kuigi tegu on kahe täiesti erineva maailmaga. Kuna turgude vahelisi erisusi on lugematu hulk, siis ongi loodud PROJEKT 86 selleks, et aidata ettevõtteid nende erinevuste teadvustamise ja nendega arvestamisega, mahuka eeluurimistööga, turukonkurentsi hindamise ja palju muuga.

Hiinas tundub Eesti toodangust enim lööki olevat toidu- ja joogisektori brändidel. Nimelt valitseb Kadri sõnul Hiinas mõningane usaldamatus kohalikult toodetud toidukaupade suhtes, mida on süvendanud kohapealsed sektoriga seotud skandaalid ja kriisid. Eesti toidukaubad on aga reeglina isegi siis, kui nn ökomärki peal ei ole, naturaalset päritolu ning rõhuvad puhtusele ja tervislikkusele, mis on Hiina tarbijale äärmiselt atraktiivne. Samuti sobiksid sealsele turule niši-ilutooted. Hiinas oli pikalt regulatsioon, mis nõudis enne ilukaupade importimist selle toote katsetamist loomade peal. See peletas kunagi eemale paljud potentsiaalsed importijad, ent enam see nõue ei kehti. Nüüd on Kadri sõnul paljud orgaanilised brändid riiki jõudnud ning ilusektor areneb jõudsalt. Lisaks tarbijatoodetele loodab Kadri, et ka tehnoloogiavallas, eriti idufirmade osas, võiks eestlaste huvi Hiina vastu tõusta ja neile mitmeid lahendusi pakkuda.

Nagu mainitud, erinevad Eesti ja Hiina nii mõnegi asja poolest nagu öö ja päev – erinev kultuur, kombed ja väärtushinnangud. Hiina kolimisel oli Kadrile lisaks täiesti teistsugusele kultuurimaastikule kõige uudsem see, kuivõrd kiire on sealne elutempo. See kehtib nii kontoris kui ka näiteks tänaval jalutades. Nüüd, pärast kümmet Hiinas veedetud aastat aga peab Kadri jälle ümber harjuma – et edaspidi tuleb tal senisest rohkem eestlastega tööalaselt suhelda, peab ta arvestama, et Eestis ei käi asjad sugugi nii kiiresti kui hiinlastel.

Samuti rõhutab Kadri, et kuigi välismaailmal on Hiinast reeglina jäänud suhteliselt ühekülgne mulje, on riik tegelikult tõeliselt mitmenäoline. Näiteks seostavad paljud inimesed Aasia rannakultuuriga enim ehk Indoneesiat või Balit, aga just Lõuna-Hiinas paiknev Hainani saar on hiljuti tõelise surfiparadiisina laineid lööma hakanud. Vastupidiselt valmistutakse põhja pool Pekingi taliolümpiaks ning innustatakse talispordiga tegelemist. Siin saavad paljud huvilised elu esimese lumelaua- või slaalomikogemuse. Samuti kogub üks Hiina provints praegu kuulsust kohaliku naturaalveini tootmisega. Kuigi eemalt vaadates võib jääda mulje, et riigi mõnes osas ruumi napib, on Kadri sõnul Hiina loodus siiski äärmiselt kaunis, kuigi Eestist mõnevõrra erinev – kaasikute ja kuusikute asemel on võimsad mäed ja bambusmetsad.

Niisiis on Hiina tõeliselt huvitav, mitmekülgne ja ka äritegevust soosiv maa, millega igaühel kindlasti tutvuda tasuks.

 


  

Veebilehte haldab Integratsiooni Sihtasutus.
Sihtasutuse asutaja on Eesti Vabariik, kelle nimel teostab asutajaõigusi Kultuuriministeerium.