Global Estonian | Riik toetab väliseestlaste õpinguid Eestis
Riik toetab väliseestlaste õpinguid Eestis

Riik toetab väliseestlaste õpinguid Eestis

Адрес: 
Eesti
Категория: 
Haridus

Artikli autorid: Kai Treier ja Aire Koik Haridus- ja Teadusministeeriumi kõrghariduse valdkonna peaekspert ja kommunikatsioonivaldkonna nõunik

Stipendiumiprogramm väliseestlaste õpingute toetamiseks Eestis käivitus eesmärgiga soodustada nende tagasipöördumist Eestisse, osalemist ühiskonna- ja kultuurielus ning tööturul. Programmi viib ellu Haridus- ja Noorteamet ja sihtrühmaks on eesti päritolu noored, kes on elanud väljaspool Eestit viimased 10 aastat.

Tasemeõppe stipendiumiga toetatakse väliseesti noorte õpinguid Eesti ülikoolides, rakenduskõrgkoolides ja kutseõppeasutustes eestikeelse õppekavaga erialadel. Stipendiumi võivad taotleda kesk- ja kõrgharidusega väliseesti noored, kes ei ole alaliselt Eestis elanud vähemalt viimased 10 aastat, v.a juhul, kui nad on Eestisse elama asunud taotluse esitamisele eelneva kalendriaasta jooksul. Stipendiumi saab taotleda ainult täiskoormusel eestikeelse õppekava alusel õppimiseks.

2022. aastal toimus üks taotlusvoor, kuhu laekus 12 sooviavaldust. Rahastati 4 üliõpilase bakalaureuse- (2) ja magistritaseme (2) õpinguid Tartu Ülikoolis (1), Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (1), Eesti Kunstiakadeemias (1) ja Tallinna Ülikoolis (1). Tegemist oli Rootsi, Kanada, Venemaa ja Iirimaa päritolu väliseestlastega.

Keeleõppe stipendiumiga toetatakse noorte väliseestlaste eesti keele intensiivkursust üheks õppeaastaks. Stipendium on suunatud kesk- või kõrgharidusega noortele väliseestlastele, kes ei ole alaliselt Eestis elanud vähemalt viimased 10 aastat ja kes õpivad stipendiumi saamise perioodil eesti keelt ja tõendavad õppeperioodi lõpuks eesti keele oskust minimaalselt B1-keeleoskustasemel.

2022. aastal toimus üks taotlusvoor, kuhu laekus 4 sooviavaldust. Taotlejate sünniriikideks olid Kanada, Austraalia, Saksamaa ja Venemaa. Rahastati 2 taotlust (Kanada, Austraalia) eesti keele õpinguteks Tartu Ülikoolis.

 

STATISTIKA

Eesti kõrgkoolidesse vastu võetud Eesti Vabariigi kodanikud, kelle elukohariik või keskhariduse omandamise riik vastuvõtudokumentides ei ole Eesti:

2021/2022. õppeaasta – 63 üliõpilast; sh 42 kõrghariduse esimesse astmesse, 20 magistriõppesse, 1 doktoriõppesse.

2022/2023. õppeaasta – 100 üliõpilast, sh 59 kõrghariduse esimesse astmesse, 22 magistriõppesse ja 8 doktoriõppesse.

Vastuvõetud üliõpilasi

integreeritud õpe

bakalaureuseõpe

rakendus-kõrgharidusõpe

magistriõpe (3+2)

doktoriõpe

Kokku

2021/22. õa

4

27

11

20

1

63

2022/23. õa

1

48

10

33

8

100

Populaarseim eriala on riigiteadused, järgnevad tehnoloogia, õigus- ja arstiteadus ja küberturbe tehnoloogiad.

Populaarseimad õppekava

22/21

22/23

Riigiteadused, sh avalik haldus

5

5

Integreeritud tehnoloogiad

2

4

Õigusteadus

2

4

Arstiteadus

4

1

Küberturbe tehnoloogiad

3

2

2022/2023. õppeaastal oli vastu võetud 24 riigist, enim Venemaalt, Soomest, Ühendkuningriigist ja USAst.

 

Allikas: Eesti Hariduse Infosüsteem

Artikli autorid: Kai Treier ja Aire Koik, Haridus- ja Teadusministeeriumi kõrghariduse valdkonna peaekspert ja kommunikatsioonivaldkonna nõunik


  

Веб-страница управляется Фондом интеграции.
Учредителем фонда является Эстонская Республика, от имени которой Министерство культуры осуществляет учредительные права.