Global Estonian | Ligi 80 protsenti välismaal elavatest eestlastest tunneb vähemalt korra kuus huvi Eestis toimuva kohta
Foto: Renee Altrov
Foto: Renee Altrov

Ligi 80 protsenti välismaal elavatest eestlastest tunneb vähemalt korra kuus huvi Eestis toimuva kohta

Адрес: 
Eesti
Категория: 
Kogukond

Sel sügisel läbi viidud portaali Global Estonian kasutajauuringu põhjal tunneb pea 80 protsenti välismaal elavatest eestlastest vähemalt korra kuus huvi Eestis toimuva kohta.

Global Estonian kasutajauuring    

Novembri lõpus, 28.11 toimus üleilmsete eestlaste koostöökohtumine, mille eesmärgiks oli anda hoogu omavahelisele infovahetusele läbi globalestonian.com portaali koosloome. Koostöökohtumisel tutvuti globalestonian.com infovärava kasutajauuringuga, kuulati oma valdkonna eksperdi tähelepanekuid ja põrgatati väikestes gruppides mõtteid, kuidas omavahelist infovahetust veelgi elavdada. Kohtumine toimus paralleelselt nii Tallinna eesti keele majas kui veebis.

Kohtumise fookuses oli globalestonian.com infovärava kohta läbi viidud uuringu tulemustega tutvumine. Uuringu eesmärk oli teada saada, milline on väljaspool Eestit elavate eestlaste infovajadus, et globalestonian.com infoväravat paremaks arendada.

Kokku vastas uuringule inimesi 48 erinevast riigist. Kõige rohkem vastajaid oli Ühendkuningriigist, Ameerika Ühendriikidest, Soomest, Kanadast ja Saksamaalt. Vastajate hulgas on nii pikemat kui lühemat aega välismaal viibinud eestlasi.

Tore tõdemus uuringust on, et pea 80 protsenti välismaal elavatest eestlastest hoiavad ennast vähemalt korra kuus Eestis toimuvaga kursis. Huvitav fakt on, et kõige rohkem jälgivad infot inimesed, kes on Eestist eemal olnud vähem kui kaks aastat või rohkem kui 20 aastat.

Globalestonian.com portaali seisukohast on rõõm kuulda, et ligi 60 protsenti vastanutest peavad oluliseks, et informatsioon oleks ühele veebilehele kokku toodud, mis annab kinnitust, et sellise portaali järele on vajadus.

Uuringust selgus, et kõige rohkem tuntakse puudust Eesti kultuurisündmuste kajastamisest (33 protsenti vastanutest) ja väljaspool Eestit tegutsevate eestlaste kogukondi puudutavast infost (samuti 33 protsenti vastanutest). 27 protsenti vastanutest leidsid, et nemad ei tunne infost puudust.

Eestlaseks olemine on eelkõige tunne

Koostöökohtumisel esines ka antropoloog, dokumentalist ja Tartu Ülikooli teadur Terje Toomistu, kes jagas tähelepanekuid, kuidas Eesti inimesed üleilma ühendust hoiavad. Eelkõige tutvustas Terje Y-põlvkonna rändelugu ja põhjuseid.

Väga olulise mõttena jäi kõlama, et Y-põlvkonna inimeste jaoks on ränne eelkõige valik, mitte sund ja seetõttu on ränne sageli ka ajutise loomuga. Enamasti lähevad noored välismaale eesmärgiga maailma näha, aga ka sihtriigi elutingimuste, stipendiumi, töötasu või isiklike asjaolude tõttu.

Üha olulisem on tõdemus, et eestlaseks olemine on eelkõige tunne, mis tähendab, et tänu paljudele suhtlusvõimalustele ei tunne välismaal elavad noored, et nad oleksid Eestist ära lõigatud. Kontakti on kodumaaga lihtne hoida ja selle tõttu mõtleb ka ¾ välismaal elavatest noortest ühel hetkel tagasipöördumisele.

Väikestest gruppidest jäi kõlama mõte, et portaalis tuleks senisest enam kajastada kogukondades ja organisatsioonides toimuvaid sündmusi ning projekte. Eelistatult võiksid need olla leitavad riigipõhise mudeli alusel. 

Paljud olid valmis kaasa mõtlema ja ka portaali arengusse ise panustama, mida oli rõõm kuulda.

Uute kohtumisteni uuel aastal!

Global Estonian kasutajauuring    


  

Веб-страница управляется Фондом интеграции.
Учредителем фонда является Эстонская Республика, от имени которой Министерство культуры осуществляет учредительные права.